Dobór drzwi wewnętrznych do domu lub mieszkania wydaje się prosty, a asortyment w sklepach także jest szeroki. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretne modele, warto pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Precyzyjne pomiary to podstawa

Najlepiej, aby do domu przyjechał fachowiec i mógł wymierzyć otwory pod drzwi wewnętrzne. Zwykle jednak sprawdzamy je w specyfikacji projektu, a potem poszukujemy ich w sklepie lub on-line, ale nie zawsze takie informacje znajdziemy w dokumentacji.

Zawsze warto dokonać pomiarów, aby mieć pewność, że zakupione przez nas drzwi będą pasowały idealnie. Oczywiście, niektóre rodzaje ościeżnic można regulować, ale najlepiej wybrać takie, które będą po prostu strzałem w dziesiątkę.

Drzwi lewe czy prawe?

To kolejna kwestia, której warto poświęcić czas. Drzwi wewnętrzne, podobnie jak zewnętrzne, możemy kupić w dwóch wariantach, a mianowicie jako lewe albo prawe. Różnią się pomiędzy sobą kierunkiem otwierania się.

Jak możemy odróżnić drzwi lewe od prawych. Jeśli stoimy przed drzwiami tak, by skrzydło otwierało się w naszym kierunku, określamy jego stronę. Gdy otwiera się w prawo, są to drzwi prawe, gdy w lewo – są to drzwi lewe.

Solidny materiał

Najczęściej kupowane drzwi wewnętrzne wykonane są z mocnych płyt i wykańczane są foliami mogącymi imitować drewno albo w jednym kolorze. Są solidne, stabilne, ale też dużo zależy od ich konstrukcji. Te najtańsze mogą być jednak mało wytrzymałe i komfortowe w używaniu – warto więc przetestować je przed zakupem.

Do wyboru mamy też drzwi drewniane – bardzo efektowne, ale wymagające właściwej konserwacji. Bez niej mogą pękać, wypaczać się i powodować problemy z otwieraniem i domykaniem.

Jeśli chcemy kupić drzwi z elementami szklanymi, najlepiej, aby było to solidniejsze szkło hartowane, które będzie bardziej odporne na rozbicie od zwykłego szkła.

Drzwi dopasowane do pomieszczenia

Oczywiście, drzwi wewnętrzne musimy dopasować również do pomieszczenia, w którym chcemy je zamontować.

Do łazienki warto wybrać model z wentylacją, natomiast do pomieszczeń codziennych możemy kupić drzwi z mlecznym przeszkleniem. Najczęściej producenci oferują drzwi w jednej linii w różnych wariantach – pełne, z przeszkleniem, z otworami wentylacyjnymi, dlatego do całego domu lub mieszkania możemy wybrać drzwi o takiej samej stylistyce.

Nie zapominaj o estetyce

Na koniec warto wskazać jeszcze na jedną ważną kwestię, a mianowicie na estetykę drzwi wewnętrznych. Przy ich doborze zwróćmy uwagę na kolor, wykończenie, rodzaj zastosowanych elementów jak klamki, zamki.

Najczęściej drzwi dobierane są pod kolor drewna na podłodze, aby stworzyć atrakcyjną wizualnie kompozycję. Druga opcja to wybranie drzwi białych – sprawdzą się wtedy, gdy planujemy wykończenie ścian na kolor biały. Aby mieć pewność, że kolorystyka drzwi będzie pasowała do wybarwienia podłogi, najlepiej poprosić o wzornik kolorów. Wielu producentów może nam go udostępnić i wtedy będziemy mogli dobrać najlepszy model do naszego domu.