Pielęgnacja dywanu

Ciepły, przyjemny w dotyku, dopełniający aranżację wnętrza – dywan może być doskonałym dodatkiem w różnych pokojach. Niestety, nieodpowiednio pielęgnowany może szybko przestać być ich ozdobą. O czym warto pamiętać, aby dywan mógł posłużyć nam na długo?

W sprzedaży można znaleźć obecnie szeroką gamę dywanów – do salonu, sypialni, pokoju dziecięcego. Kwadratowe, prostokątne, okrągłe, z wysokim i niskim runem, z różnymi wzorami i w jednym kolorze, z naturalnych i syntetycznych materiałów – jest w czym przebierać!

Gdy udało nam się wypatrzeć piękny dywan, na pewno chcielibyśmy, aby posłużył nam jak najdłużej. Jak przedłużyć żywotność dywanu?

Dywan pasujący do natężenia ruchu

Zanim wybierzemy się na zakupy, powinniśmy pamiętać o tym, że dywan należy dopasować do natężenia ruchu w miejscu, w którym ma być on używany. W przeciwnym przypadku nawet po paru miesiącach może on zacząć wyglądać nieładnie i trzeba będzie wymienić go na inny model.

Delikatne dywany, na przykład z takich materiałów jak jedwab, bawełna, akryl czy wiskoza będą niszczyły się szybciej w tych miejscach, gdzie natężenie ruchu jest większe. Warto zatem wybierać modele wykonane z włókien syntetycznych takich jak poliamid, poliester, a wśród włókien naturalnych – z wełny.

Zatem jeśli dywan chcemy umieścić na korytarzu, gdzie często się po nim chodzi, lepiej wybrać model wykonany z trwałych włókien. Dywany delikatniejsze lepiej nadają się do sypialni czy do salonu, gdzie korzysta się z nich mniej intensywnie.

W doborze odpowiedniego rodzaju dywanu do pomieszczenia pomoże pracownik sklepu.

Ważne regularne odkurzanie

Aby dywan był czysty i świeży, należy regularnie go odkurzać. Przez odkurzanie usuniemy z niego nie tylko kurz czy ziemię, ale również roztocza, które bytują na domowych tekstyliach.

Dywan powinniśmy odkurzać dopasowaną do niego nasadką, która będzie w stanie usunąć nawet głęboko osadzone w runie zanieczyszczenia. W przypadku dywanów typu shaggy, czyli o dłuższym włosiu na odkurzanie trzeba poświęcić więcej czasu.

Nie należy jednak zbyt często odkurzać dywanu z użyciem turboszczotki, czyli modele z obrotową szczotką zbierające dobrze włosie. Wynika to z faktu, że ma ona większe właściwości ścierne niż zwykłe szczotki do odkurzaczy, dlatego może ona uszkodzić włókna.

Plamy usuwaj jak najszybciej

Jeśli na dywanie zauważymy plamę, powinniśmy usunąć ją z niego jak najszybciej. Gdy będziemy zwlekali, plama może wyschnąć i jej likwidacja będzie jeszcze trudniejsza.

Do usuwania plam można zastosować środki profesjonalne albo wykorzystać domowe metody, na przykład ocet, płyn do mycia naczyń. Bezpieczniejsze jest stosowanie wody ciemniejszej, szczególnie w przypadku zabrudzeń z krwi, ponieważ ciepła woda może spowodować utrwalenie plamy.

Przy ścieraniu plamy powinniśmy robić to ruchem do jej środka, a nie na zewnątrz. Nie należy też rozcierać plamy na boki.

Wtedy, gdy dywan jest bardziej zaplamiony, poszarzał ze względu na zabrudzenia, warto także pomyśleć o wypraniu go na miejscu albo w profesjonalnej pralni. W tym celu możemy wykorzystać specjalne odkurzacze piorące do użytku domowego albo możemy zadzwonić do firmy zajmującej się fachowym praniem dywanów.

Uwaga! Nie każdy dywan powinien być prany w taki sam sposób. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku dywanów wykonanych z materiałów naturalnych, na przykład wełny czy jedwabiu, które wymagają zastosowania specjalnych detergentów. Niektórych typów dywanów, na przykład z włókien sizalu, nie powinno się prać.

Uważaj, co stawiasz na dywanie

Dywan możemy podniszczyć także wtedy, gdy ustawimy na nim przedmioty, które mogą spowodować odkształcenie albo uszkodzenie jego włókna. Zagrożeniem są między innymi nogi foteli, krzeseł, kanap, ale także doniczki z kwiatami, z których może wyciekać woda powodująca pleśnienie dywanów.

W przypadku dywanów o wysokim runie warto pamiętać o tym, że umieszczenie na nich cięższych mebli może wywołać trwałe odkształcenia. Na wytarcia i odkształcenia bardziej narażone są także dywany poliestrowe i polipropylenowe niż akrylowe czy nylonowe. Aby zapobiegać odkształceniom, można co kilka tygodni zmieniać orientację dywanu.