nowoczesne wnętrze z panelami podłogowymi

W sklepach można znaleźć szeroki wybór paneli podłogowych. Dwa najczęściej wybierane typy tych materiałów to panele drewniane oraz panele laminowane. Co warto o nich wiedzieć przed dokonaniem decyzji?

Dzięki panelom podłogowym możemy łatwo i szybko wykończyć podłogi w niemalże całym domu. To gotowe do montażu elementy, które można układać także samodzielnie. Najczęściej nie wymagają stosowania dodatkowych klejów, więc można wyłożyć nimi przeciętnej wielkości pokój nawet w ciągu jednego dnia.

Panele podłogowe wykonuje się z różnych materiałów – głównie z drewna i z surowców drewnopochodnych. Warto zatem sprawdzić, z jakiego rodzaju panelami mamy do czynienia przed dokonaniem zakupu, ponieważ ich materiał ma wpływ nie tylko na cenę, ale również na wygląd, trwałość i sposób konserwacji.

Panele podłogowe można podzielić na dwa typy:

  • panele drewniane
  • panele laminowane

Czym dokładnie różnią się te dwa typy paneli podłogowych? Na co warto się zdecydować? Z jakimi kosztami zakupu musimy się liczyć? Sprawdź teraz!

Panele drewniane

Panele drewniane wykonuje się z drewna naturalnego. Najbardziej popularne to panele klejone warstwowo, czyli składające się z dwóch lub trzech sklejonych ze sobą prostopadle cienkich warstw drewna. Na wierzchu znajduje się drewno widoczne na podłodze – może być to drewno gatunków rodzimych albo egzotycznych. Środkowa i dolna warstwa to niższej klasy drewno, na przykład sosnowe.

Dzięki warstwowej konstrukcji i specjalnemu klejeniu panele drewniane są bardzo wytrzymałe i są w stanie wytrzymać na długie lata. Najczęściej są także od razu wykańczane olejowaniem albo lakierowaniem, dlatego po ich ułożeniu nie ma już potrzeby dodatkowego wykańczania ich specjalnymi środkami – podłoga może być użytkowana od zaraz. Z czasem jednak środki te mogą się ścierać, więc podłoga będzie wymagała ponownej konserwacji.

Wierzchnia warstwa widocznego drewna najczęściej ma grubość od 2 do 4 mm. W zależności od jej grubości panele drewniane mogą być poddawane również cyklinowaniu, czyli wierzchniemu zeszlifowaniu w celu nadania im bardziej atrakcyjnego wyglądu.

Warto jednak zaznaczyć, że panele drewniane mają również swoje wady. Przede wszystkim zapłacimy za nie dość dużo, ponieważ metr kwadratowy tego materiału to koszt od 60 do nawet 400 złotych w zależności od gatunku drewna i producenta.

Panele z drewna naturalnego niższej jakości lub drewna miękkiego mogą być też bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne – zarysowania, wytarcia, miejscowe ubytki. Niemniej jednak ze względu na możliwość cyklinowania można nadać im znów estetyczny wygląd.

Panele drewniane – zalety i wady:

  • naturalny wygląd prawdziwego drewna
  • dzięki warstwowej konstrukcji są wytrzymałe i trwałe
  • po ułożeniu od razu gotowe do użytku
  • można naprawiać je miejscowo
  • mogą być cyklinowane (zależnie od grubości wierzchniej warstwy)
  • panele z drewna egzotycznego są odporne na wilgoć
  • mają wysokie ceny
  • wymagają specjalnej konserwacji
  • gorszej jakości panele mogą szybko niszczeć

Panele laminowane

Druga opcja to panele laminowane. W tym przypadku mamy do czynienia z podobną, warstwową konstrukcją, niemniej jednak do produkcji tych paneli stosuje się inne materiały.

Środek paneli laminowanych stanowi najczęściej płyta drewnopochodna HDF, MDF albo wiórowa. Od spodu panele wykończone są często sprasowanym papierem lub laminatem. Z wierzchu, czyli od widocznej strony także znajduje się laminat w postaci wydrukowanej na papierze fotografii z wzorem, która następnie pokryta jest dodatkowymi powłokami zabezpieczającymi ją przed zniszczeniem.

Panele laminowane można kupić nie tylko we wzorach przypominających drewno, ale również w wielu innych wariantach do dyspozycji, na przykład mogą one przypominać kamień, płytki ceramiczne, beton czy blachę.

Ze względu na swoją konstrukcję panele podłogowe laminowane są wytrzymałe i trwałe – zależnie od klasy ścieralności. Nie trzeba również ich lakierować, olejować czy stosować specjalnych środków do mycia i konserwacji. Z drugiej jednak strony nie są odnawialne, dlatego jeśli dojdzie do uszkodzenia panelu, można tylko wymienić go na nowy element.

Panele laminowane – zalety i wady:

  • dostępne w różnorodnych wzorach do wyboru
  • w bardzo atrakcyjnych cenach – od kilkunastu złotych za metr kwadratowy
  • nie wymagają specjalnej konserwacji
  • zapewniają lepszą odporność na ścieranie, zarysowania od paneli z miękkiego drewna
  • mają nienaturalny wygląd
  • nie mogą być miejscowo odnawiane i cyklinowane
  • nie są odporne na wilgoć