tapeta do kuchni

Kuchnia także może świetnie prezentować się wtedy, gdy jest wykończona tapetami. Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy doborze tapety kuchennej?

Tapeta to szybki i łatwy sposób na wykończenie wnętrza. Może posłużyć do całkowitego pokrycia ścian, ale również może być zastosowana tylko na konkretne elementy w pomieszczeniu, aby nadać im atrakcyjny, kontrastowy wygląd.

Idealna tapeta do kuchni – czyli jaka?

Tapeta w kuchni może być świetnym elementem dekoracyjnym, ale również może posiadać zastosowanie praktyczne. Przykładowo, często kładziona jest jako tańszy zamiennik płytek ceramicznych w miejscach, w których ściany narażone są na zabrudzenie.

Jako że kuchnia jest specyficznym rodzajem pomieszczenia w domu, powinniśmy także pamiętać o tym, że nie każda tapeta dobrze się wtedy sprawdzi. W kuchni ściany narażone są na zaplamienie, we wnętrzu często panuje wyższa temperatura i wilgotność, dlatego też zwykłe papierowe tapety nie są wtedy polecane. Co warto wybrać?

Do kuchni najlepiej nadają się tapety wytrzymałe, odporne na zmywanie, a także zarysowania. Dzięki temu mogą posłużyć nam na długi czas i stale wyglądać atrakcyjnie.

Najlepsze rodzaje tapet do kuchni:

  • tapety winylowe
  • tapety z włókna szklanego
  • tapety papierowe pokryte tworzywem sztucznym

Każdy z tych typów tapet ma swoje zalety i wady, dlatego też warto zapoznać się z nimi przed dokonaniem zakupu.

Tapety winylowe

To tapety o warstwowej konstrukcji. Spód wykonany jest wówczas z papieru, z kolei wierzch z winylu, który może być płaski lub spieniony (ma gąbczastą fakturę). Od spodu tapeta może mieć też flizelinę, która nadaje jej miękkość i pozwala na wygładzenie ściany wtedy, gdy jest nierówna.

Do kuchni rekomendowane są tapety winylowe o płaskiej nawierzchni, ponieważ są łatwiejsze w utrzymaniu w czystości, a także są bardziej odporne na zarysowania. Dodatkowo, winyl powoduje, że tapeta staje się odporna na wilgoć, w związku z tym tapety winylowe można kłaść nawet w pobliżu zlewozmywaka czy kuchenki.

Tapety winylowe są bardzo łatwe w kładzeniu i w usuwaniu – można zrobić to także samodzielnie.

Tapety z włókna szklanego

W kuchni mogą sprawdzić się również tapety z włókna szklanego. Tapety z włókna szklanego przypominają tkaninę, ale są wysoce odporne na czynniki zewnętrzne – zadrapania, środki czyszczące, wilgoć, a także na ogień. W związku z tym świetnie nadadzą się też do kuchni.

Musimy jednak pamiętać o tym, że mają też swoje wady – są dość kosztowne, a także są trudne w usunięciu, ponieważ najczęściej odchodzą ze ściany wraz z tynkiem.

Tapety papierowe pokryte tworzywem sztucznym

W sprzedaży dostępne są także tapety papierowe kryte cienką warstwą tworzywa sztucznego. Także nadają się do kuchni, ale najlepiej kłaść je z dala od miejsc, w których będą narażone na kontakt z zabrudzeniami i wilgocią.

Gdzie kłaść tapety w kuchni?

Kuchnię możemy całkowicie wytapetować, ale możemy nałożyć tapety tylko na określone miejsca.

W kuchniach tapety często stosowane są jako zamiennik płytek ceramicznych, dlatego układane są nad blatem kuchennym, nad zlewozmywakiem oraz wokoło kuchenki. Można nakleić je tylko na tym pasku lub też od podłogi do określonej wysokości.

Tapetą można także zaakcentować różne kuchenne elementy, na przykład filary, jedną ze ścian, aby uzyskać interesujący efekt.

Jaki wzór tapety do kuchni wybrać?

W sprzedaży możemy znaleźć wiele ciekawych wzorów tapet przeznaczonych do kuchni. Na co warto się zdecydować?

Gdy chcemy zastosować tapetę tylko na wybraną część ściany w kuchni, na przykład nad blatem, w takim przypadku możemy zaszaleć z wzorami i wybrać tapetę, która będzie miała rzucający się w oczy wzór, na przykład może przypominać kafelki, kamień naturalny, beton lub może mieć modny wzór geometryczny.

Jeżeli zamierzamy wytapetować całą kuchnię, wtedy lepiej zdecydować się na tapetę o wzorze stonowanym, na przykład jednokolorową lub też z delikatnym wzorem geometrycznym, który nie będzie rozpraszać uwagi. Dodatkowo, tapetę możemy także uzupełnić dekoracyjnym borderem.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą tapet w naszym sklepie w Toruniu.