sztukateria

Stylowa, elegancka, ponadczasowa – sztukateria to kapitalny dodatek nie tylko do wnętrz urządzonych klasycznie, ale również tych nowoczesnych. Co warto wiedzieć o sztukaterii wewnętrznej?

Pod pojęciem sztukaterii znajdują się przede wszystkim różnego rodzaju elementy dekoracyjne, które montowane są do ścian oraz do sufitów zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz budynków.

Sztukaterie używane są w ozdobie budynków już od wielu wieków. Możemy zobaczyć je na zachowanych do dzisiejszych czasach świątyniach starożytnych. Największą popularnością sztukateria cieszyła się jednak w okresie renesansu i baroku.

Obecnie domy jednorodzinne, mieszkania, a także inne budynki – hotele, restauracje, kawiarnie, domy przyjęć – także często wykańczane są sztukateriami wewnętrznymi. Do wyboru jest pełna gama ciekawych wzorów, z których można stworzyć przepiękne kompozycje!

Sztukateria wewnętrzna – materiały

Do produkcji sztukaterii do wnętrz stosuje się różnego rodzaju materiały, które pozwalają na uzyskanie optymalnych efektów wizualnych oraz odpowiedniej wytrzymałości i łatwego montażu – także bez potrzeby korzystania z pomocy specjalistów.

Najtańsze są sztukaterie wewnętrzne wykonane ze styropianu – polistyrenu. Stosuje się różne rodzaje styropianów, które powlekane są także ochronnymi powłokami, na przykład z masy kwarcowej albo masy akrylowej. Takie sztukaterie są wyglądają estetycznie, są lekkie i trwałe. Właśnie dlatego dzisiaj spotykane są najczęściej.

Nowoczesne sztukaterie wykonuje się także z polimerów – tworzyw sztucznych, które zapewniają odpowiednią lekkość, wytrzymałość oraz estetykę.

Oprócz sztukaterii styropianowych i z tworzyw spotykamy także sztukaterie wykonane z gipsu – gips jest tradycyjnym materiałem stosowanym od wieków do ich wykonania. Pozwala na uzyskanie wielu pięknych wzorów, ale jest nietrwały – szybko się kruszy. Właśnie dlatego sztukaterie gipsowe są obecnie stosowane coraz rzadziej. Możemy zobaczyć je nadal w wielu starszych kamienicach i innych zabytkowych budynkach.

Powyższe sztukaterie oferowane są w kolorze białym – to najpopularniejszy kolor sztukaterii wewnętrznych i zewnętrznych. Istnieje także możliwość pomalowania sztukaterii na inne kolory.

Rodzaje sztukaterii:

  • listwy sufitowe – montowane wokół sufitu
  • listwy ścienne – umieszczane na ścianach, mogą tworzyć efektowne wzory, na przykład w kształcie prostokątów
  • listwy przypodłogowe – montowane przy podłogach
  • rozety sufitowe – najczęściej umieszczane na środku sufitu, nadają lampom wiszącym jeszcze bardziej elegancki wygląd.
  • sztukateria do okien i drzwi – przeznaczona do zamontowania wokół stolarki drzwiowej i okiennej
  • wsporniki dekoracyjne – mogą służyć do dekoracji okien oraz drzwi, mebli
  • półkolumny i kolumny – używane do dekoracyjnego podkreślania ścian, schodów
  • obudowy kominkowe – montowane wokół kominków

Dzięki tak wielu rodzajom sztukaterii można stworzyć bardzo atrakcyjne dekoracje we wnętrzach, między innymi w salonach, sypialniach, w przedpokojach, w kuchniach, a nawet w łazienkach.

Sztukaterie, które kojarzone są głównie z klasycznymi wnętrzami, można dopasować także do innych stylów, między innymi do wnętrz skandynawskich, w stylu francuskim i nowojorskim, rustykalnym.

Montaż sztukaterii wewnętrznej

Nowoczesna sztukateria wewnętrzna jest bardzo łatwa w montażu, dlatego można zamontować ją także całkowicie samodzielnie – bez potrzeby korzystania z pomocy ekip wykończeniowych.

Sztukaterie montuje się zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej konieczne jest zastosowanie odpowiedniego kleju dobranego do typu materiału, z którego wykonana jest sztukateria – styropian, tworzywa sztuczne, gips i inne.

W naszym sklepie ParkietStyl w Toruniu oferujemy wysokiej jakości sztukaterię uznanych producentów. Dostarczamy sztukaterie wewnętrzne doskonałe do różnych wnętrz – mamy nadzieję, że znajdą wśród nich Państwo takie, które będą pasowały idealnie do Państwa koncepcji.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z ofertą na naszej stronie internetowej i zachęcamy do odwiedzenia naszego sklepu stacjonarnego!