idealna sofa

Sofa to uniwersalny mebel wypoczynkowy do każdego salonu. W sprzedaży można znaleźć obecnie pełną gamę różnych modeli. Jak znaleźć najlepszą sofę do salonu? Zapraszamy do sprawdzenia naszych porad!

Sofa jako rodzaj mebla jest rodzajem kanapy, która w przeszłości pozbawiona była poręczy i posiadała komfortowe poduszki i wałki. W Europie zaczęła być popularna pod koniec XVII wieku wraz z rosnącym zainteresowaniem orientem. Teraz pod tym terminem rozumiemy mebel wypoczynkowy o prostokątnym kształcie przeznaczony dla dwóch lub trzech osób, często osadzony na nóżkach.

Dobór odpowiedniej sofy do salonu tylko z pozoru może wydawać się bardzo łatwy. Jednak tak naprawdę znalezienie najlepszego modelu wcale nie jest takie proste, jak może się wydawać.

Co dokładnie należy wziąć pod uwagę przy doborze najlepszej sofy do salonu? Sprawdź już teraz nasze porady!

Idealna sofa – postaw na właściwy rozmiar

W sklepach dostępne są sofy o różnych rozmiarach. Najczęściej przeznaczone są dla dwóch lub trzech osób, ale spotkamy się także z większymi modelami, z których może korzystać więcej użytkowników.

Generalnie, sofa powinna wpisywać się w rozmiar przestrzeni, jaką posiadamy do dyspozycji. Zatem przed zakupami warto zmierzyć miejsce, w którym chcemy ją ustawić. Pamiętajmy o tym, że nawet jeden centymetr może mieć tutaj znacznie!

Najlepiej, aby sofa była nieco oddalona od ścian, a także od grzejnika. Dzięki temu nie blokujemy cyrkulacji ciepłego powietrza w pomieszczeniu, a także nie dopuszczamy do nadmiernego zabrudzenia ścian i ich zniszczenia.

Idealna sofa – w Twoim stylu

Do wybory mamy sofy w różnych stylach – nowoczesne oraz klasyczne. Dzięki wielu różnym wzorom i kolorom do wyboru możemy dobrać taką, która będzie idealnie pasowała do danego wnętrza oraz do naszego gustu.

Aktualnie bardzo popularne są sofy w stylu skandynawskim oraz te nawiązujące do stylu retro – w neutralnych kolorach, na przykład w szarości, z komfortowymi poduszkami tworzącymi oparcie dla pleców, z wysokimi podłokietnikami po bokach, a także z niskimi nóżkami.

Oczywiście, możemy zdecydować się także na sofy w innym stylu, na przykład sofy klasyczne, orientalne, sofy minimalistyczne, dlatego też każdy może znaleźć dla siebie coś interesującego.

Jeśli nie wiemy, na jaki styl sofy się zdecydować, warto poszukać inspiracji w internecie. Zdjęcia, które możemy znaleźć na stronach internetowych producentów mebli wypoczynkowych, sklepów, a także różnych portalach wnętrzarskich mogą być bardzo pomocne w wyborze najlepszego modelu.

Idealna sofa – komfort przede wszystkim

Gdy poszukujemy dobrej sofy do salonu, powinniśmy pamiętać także o komforcie. Tylko wtedy będziemy mogli skorzystać z mebla w pełni!

Najlepszej po prostu przymierzyć się do sofy. Powinna być na tyle głęboka, aby zapewnić komfortowe siedzenie, a jednocześnie nie zbyt głęboka, aby można było łatwo z niej wstawać. Pianki, które stosowane są do wypełnienia siedzisk oraz oparć, powinny być przyjemnie miękkie i dobrze dopasowywać się do ciała. Najlepiej, aby sofa posiadała kilka poduszek tworzących siedzisko oraz oparcie zamiast jednej – dzięki temu będzie można korzystać z niej jeszcze wygodniej.

Zwróćmy uwagę na to, czy poduszki posiadają zdejmowane pokrowce – dzięki temu można łatwiej utrzymać je w czystości.

Idealna sofa – jaki materiał wybrać?

Gdy poszukujemy idealnej sofy do swojego salonu, nie zapomnijmy także o doborze właściwego materiału obiciowego. Aktualnie najczęściej stosuje się tkaniny lub skóry – naturalne lub ekologiczne.

Jeśli liczy się wygoda, warto postawić na sofę wykończoną tkaniną, na przykład przyjemnym w dotyku welurem, tkaniną o splocie płóciennym. Tkaniny są przyjemne w dotyku, dlatego wykończone nimi meble wypoczynkowe idealnie nadają się do relaksu.

Sofy skórzane, chociaż prezentują się bardzo efektownie i nadają wnętrzom prestiżu, to jednak nie gwarantują tak dużego komfortu. Skóra ekologiczna, która jest tańsza od naturalnej, jest także mało wytrzymała – może pękać, łuszczyć się. Skóra naturalna z kolei będzie wymagać dodatkowej konserwacji, aby dobrze wyglądać na lata.

Jeśli także poszukujesz dobrej sofy do swojego salonu, sprawdź już teraz naszą pełną ofertę i wybierz dla siebie idealny model.