rodzaje tapet

W sprzedaży można znaleźć obecnie szeroką gamę różnych rodzajów tapet. To nie tylko popularne niegdyś tapety papierowe, ale również tapety winylowe, flizelinowe czy tapety z włókna szklanego. Czym dokładnie charakteryzują się tego rodzaju tapety i na co warto się zdecydować, gdy chcemy, aby znalazły się u nas w domu?

Tapeta jest rodzajem materiału okładzinowego stosowanego do oklejania ścian wewnętrznych. Co ciekawe, w Europie tapety stosowano już w XVI wieku, ale największą popularność zyskały w XVIII wieku pod wpływem tapet sprowadzanych z Chin. Początkowo były malowane ręcznie, potem odbijano na nich wzory z użyciem techniki drzeworytniczej, a następnie druku maszynowego.

Obecnie tapetowanie ścian jest popularne na całym świecie, a dzięki udoskonaleniu technik ich produkcji możemy pokrywać ściany dowolnymi wzorami i fakturami. Każdy znajdzie dla siebie coś interesującego!

Przy dobrze odpowiednich tapet do wnętrza warto patrzeć nie tylko na to, jak wyglądają, ale również z jakiego materiału zostały wykonane. Ma on wpływ także na odporność, trwałość tapety oraz na ostateczny efekt.

Główne rodzaje tapet to:

  • tapety papierowe
  • tapety winylowe
  • tapety flizelinowe
  • tapety szklane – z włókna szklanego

Czym dokładnie charakteryzują się te rodzaje tapet? Do jakich wnętrz nadają się najlepiej? Zapraszamy do sprawdzenia w naszym poradniku!

Tapety papierowe

Standardowe tapety wykonane w całości z papieru. Najczęściej stosuje się wtedy specjalny papier typu duplex, który jest wielowarstwowy, co przekłada się na większą wytrzymałość tapety. Są dostępne w przystępnych cenach i często można je także malować.

Niestety, tapety papierowe nie są zbyt wytrzymałe, szczególnie pod wpływem wilgoci. Łatwo się brudzą i nie można ich czyścić na mokro. Właśnie dlatego polecane są głównie do mało uczęszczanych pomieszczeń, na przykład do sypialni.

Tapety winylowe

W tym przypadku mamy do czynienia z tapetami warstwowymi, które składają się z papieru powlekanego spienionym winylem (pastą z polichlorku winylu – PCV) albo cienką folią winylową. Dzięki takiemu wykończeniu tapety winylowe są bardziej odporne na zabrudzenia. Zależnie od zastosowanego rodzaju winylu tapeta może być mniej lub bardziej odporna zmywanie. Niektóre rodzaje tapet winylowych mogą być myte detergentami.

Tapety winylowe bardzo dobrze nadają się do wnętrz, w których istnieje większe ryzyko zabrudzenia lub zachlapania ścian. Stosowane są między innymi w kuchniach, przedpokojach, salonach, pokojach dziecięcych.

Tapety flizelinowe

Tapety flizelinowe posiadają jako spodnią warstwę flizelinę. To włóknina powstająca z włókien syntetycznych, która ma szerokie zastosowanie, między innymi w branży tekstylnej. Zastosowanie flizeliny w konstrukcji tapety powoduje, że jest ona grubsza, ale też bardziej wytrzymała od tapety papierowej. Plusem tapet tego rodzaju jest też dobre krycie nierówności ścian.

Tego rodzaju tapety posiadają szerokie zastosowanie, między innymi mogą być używane w salonach, sypialniach, pokojach dziecięcych, ale też w kuchniach lub przedpokojach, gdy są dodatkowo zabezpieczone wierzchnią warstwą winylu.

Tapety z włókna szklanego

Tapety szklane, czyli ze specjalnego włókna szklanego wyróżniają się swoim białym kolorem, ale dostępne są w wielu fakturach do wyboru, na przykład przypominających plecionkę.

Tapety te są bardzo wytrzymałe, niepalne, mogą być także malowane. Można umieszczać je na różnych nawierzchniach, na przykład na betonie, płytach kartonowo-gipsowych, metalu, drewnie. Bardzo dobrze niwelują pęknięcia i nierówności nawierzchni. Niestety, są bardzo trudne w zrywaniu.

Zatem przed dokonaniem wyboru tapety do swojego domu warto zapoznać się z różnymi propozycjami i wybrać dla siebie taką, która będzie nie tylko wyglądała dobrze, ale również będzie posiadała określone właściwości.

W razie problemów jesteśmy zawsze gotowi do pomocy – w naszym sklepie Parkiet Styl znajdują się tapety różnych typów, a nasi pracownicy są zawsze gotowi do doradzenia, które z nich będą najlepszym zakupem!