Chociaż w porównaniu z zakupem drzwi zewnętrznych dobranie tych wewnętrznych może wydawać się bardzo łatwe, to jednak również na ten cel powinniśmy poświęcić nieco więcej czasu. W końcu z tych drzwi korzystamy najczęściej, dlatego powinny być zarówno stylowe, jak i praktyczne i trwałe. Zapraszamy do sprawdzenia rodzajów drzwi wewnętrznych dostępnych na sprzedaż. Razem z naszym poradnikiem wybór tych odpowiedni będzie jeszcze prostszy!
Drzwi wewnętrzne możemy zakupić aktualnie w wielu interesujących wariantach, dlatego warto sprawdzić, co oferują nam producenci. Drzwi te możemy podzielić na kilka kategorii pod względem montażu skrzydła drzwiowego, wykorzystanego materiału, a także konstrukcji i wykończenia.
Podział drzwi wewnętrznych ze względu na otwieranie:
Drzwi rozwieralne
Kupowane są najczęściej – składają się ze skrzydła osadzonego na ościeżnicy otwierającego się poprzez obrót względem osi pionowej. Drzwi te możemy podzielić na prawe i lewe, czyli otwierające się w prawo albo w lewo. Warto dokładnie sprawdzić, które z nich będą potrzebne.
Drzwi składane (łamane)
To drzwi spotykane rzadziej, ale także bardzo praktyczne. W przypadku tych drzwi skrzydło składa się z dwóch lub większej liczby elementów. Gdy chcemy otworzyć drzwi składane, znajdujące się w nich zawiasy powodują złożenie drzwi w bok. W ten sposób oszczędzamy miejsce.
Drzwi harmonijkowe
To rodzaj drzwi składanych, przy czym ich skrzydła składają się z jeszcze węższych elementów łączonych zawiasami. Najlepiej sprawdzają się w szerszych otworach drzwiowych, ponieważ po ich otwarciu złożona harmonijka także zajmuje nieco miejsca.
Drzwi przesuwne
Bardzo efektowne i wygodne w używaniu, ale sprawdzą się tylko w tych miejscach, gdzie po boku skrzydła drzwiowego mamy co najmniej podobną przestrzeń. Drzwi te mogą mieć także konstrukcję naścienną, czyli skrzydło będzie przesuwało się po specjalnym profilu na ścianie. Możemy też zakupić je w wersji chowanej w ścianę, ale warto o nich pomyśleć już na etapie budowy ścian działowych w domu.
Podział drzwi pod względem materiału:
Płyty drewnopochodne
To obecnie jeden z najczęściej stosowanych materiałów na drzwi wewnętrzne. Najlepszą jakość prezentują płyty MDF – to średniej grubości płyty pilśniowe powstające najczęściej z drewna świerkowego albo sosnowego, a także płyty HDF, które są bardzo twardymi płytami powstającymi ze zrębków drewna. Płyty HDF mają większą gęstość od litego drewna, dlatego nie są narażone w tak wysokim stopniu na wypaczenia. Powierzchnia drzwi wykańczana jest najczęściej specjalnymi powłokami – laminatem, fornirem, okleinami naturalnymi.
Drewno lite
Drzwi wykonane z drewna litego są bardzo eleganckie i efektowne. Gdy mają niewykończoną powierzchnie, wtedy możemy zobaczyć rzeźbę drewna. Dla bezpieczeństwa drzwi te wykańczane są preparatami ochronnymi. Gdy drzwi z drewna litego będą wystawione na niekorzystne warunki, na przykład wilgoć, mogą się wypaczać. Najczęściej używane gatunki drewna to sosna, dąb, mahoń, jesion i buk.
Drewno klejone warstwowo
W tym przypadku mamy do czynienia z bardziej wytrzymałą konstrukcją niż drewno lite. Drewno klejone warstwowo jest bardziej odporne na paczenie i ma większą trwałość od drewna litego.
Szkło
Bardzo atrakcyjną propozycją jest również szkło – może być ono przezroczyste albo piaskowane, dlatego nie jest wtedy transparentne i nie możemy zobaczyć, co dzieje się za drzwiami. Do produkcji drzwi szklanych stosuje się szkło hartowane – grubsze i bardziej odporne na uszkodzenia od zwykłego szkła.
Podział konstrukcyjny dla drzwi z drewna i płyt:
Drzwi płytowe
W przypadku drzwi płytowych do ramy z obu stron przymocowane są jednolite płyty wykonane z wytrzymałego i trwałego materiału. Płyty mogą być gładkie, profilowane, ozdabiane listwami. W drzwiach tego rodzaju stosuje się wypełnienie kartonowe typu plaster miodu albo z płyty wiórowej pełnej. Najczęściej mają nowoczesny wygląd.
Drzwi płycinowe
Głównie wykonane z drewna. Składają się z grubej ramy z drewna litowego lub klejonego. W ramie umieszcza się słupki nazywane szprosami, które usztywniają konstrukcję. Szprosy pionowe i poziome wydzielają powierzchnię skrzydła, dając mniejsze pola określane płycinami.