Listwy przypodłogowe są wykończeniem efektownie wyglądającej podłogi. W sprzedaży możemy znaleźć wiele typów listew tego rodzaju. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać przy ich doborze, aby wyglądały ładnie i były trwałe.
Bez listew przypodłogowych podłoga wyglądałaby na niewykończoną. Brak zasłony szczeliny dylatacyjnej między podłogą a ścianą także przeszkadzałby w utrzymaniu czystości. Zatem przy zakupie podłogi musimy też dobrać do niej odpowiednie listwy przypodłogowe. O czym powinniśmy wtedy pamiętać?
Wymiary listew
Przy doborze listew musimy dokonać pomiarów – liczy się tutaj długość ścian, przy których mają być one zamontowane. Gdy chcemy zakupić listwy samodzielnie, powinniśmy dokładnie zmierzyć ściany tuż przy podłodze, pamiętając o tym, że niekiedy w kątach znajdują się rury centralnego ogrzewania lub pojawiają się załamania przy drzwiach i oknach balkonowych.
Lepiej zakupić nieco więcej materiału niż potem musieć go dokupować. Zatem powinniśmy wymierzyć listwy z zapasem. Zapas to niewielki koszt, a przy tym możemy mieć pewność, że listwy będą pasowały idealnie.
Materiał listew
Tutaj dużo zależy od tego, do czego pragniemy dobrać listwy, a także jakie mamy fundusze przeznaczone na ten cel. Zasadniczo, wyróżniamy trzy główne typy listew przypodłogowych – mogą być one wykonane z tworzywa sztucznego, MDF albo z drewna litego. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady.
Listwy z tworzywa są lekkie, elastyczne, dostępne w różnych kolorach, a także są tanie, co jest ich główną zaletą. Również nie wymagają konserwacji i są proste w montażu. Nie odpowiadają jednak każdemu pod względem swojego wyglądu. Inny typ listew z tworzywa to listwy gumowe PCV.
Listwy MFD wyglądają już bardziej efektownie, ale są też droższe. Można malować je na inne kolory, na przykład na kolor ściany, co nie jest możliwe w przypadku listew z tworzywa. Listwy MDF mogą być też dekoracyjnie frezowane.
Listwy drewniane natomiast najlepiej nadają się do podłóg z drewna litego. Są najdroższe, ale też bardzo ładne. Mogą być szlifowane, gdy trzeba będzie je odnowić. Również możemy zakupić je z ozdobnym wykończeniem frezowanym. Wymagają jednak konserwacji – bez odpowiedniego zabezpieczenia i pielęgnacji mogą wypaczać się, pękać, nawet pleśnieć.
Elementy dodatkowe do listew
Gdy chcemy zakupić listwy przypodłogowe z tworzywa, będziemy musieli także dokupić do nich elementy dodatkowe. W przypadku listew MFD oraz drewnianych nie są one konieczne – przycinamy wtedy listwy pod kątem 45 stopni i łączymy ze sobą klejem.
Elementy dodatkowe to między innymi łączniki, zakończenia, elementy narożne. Musimy podliczyć, ile tego rodzaju elementów będziemy potrzebowali w pokoju.
Sposób montażu listew
Następna sprawa, o której powinniśmy pamiętać, to sposób montażu listew przypodłogowych. Zależy on w szczególności od tego, z jakiego rodzaju materiału są one wykonane. Listwy możemy generalnie montować na dwa sposoby – możemy je przykręcać do ściany albo możemy je przykleić. Każda z tych metod ma swoje plusy i minusy.
Listwy przykręcane wymagają nawiercenia otworów w ścianie, aby dokonać montażu. Możemy jednak je łatwo zdemontować, gdy zajdzie taka konieczność. Montaż tego rodzaju jest prosty w przypadku listew z tworzywa – mają one najczęściej wysuwany element na okablowanie, w którym możemy ukryć wkręty. Listwy gumowe po prostu naklejamy na ścianę i podłogę.
Z kolei listwy przypodłogowe MDF oraz drewniane częściej są przyklejane do ściany. Wynika to z faktu, że zastosowanie zwykłych wkrętów zaburzyłoby ich estetykę. Montaż można wykonać z wykorzystaniem kleju montażowego, kleju na gorąco albo taśmy klejącej dwustronnie. Istnieje też możliwość zastosowania montażu z kołkami i wkrętami.
Okablowanie w listwie
W listwach przypodłogowych możemy ukryć okablowanie – kable do telewizora, lamp, kabel do internetu. W tym przypadku musimy zakupić listwy pozwalające na jego ukrycie – to możliwe zarówno w przypadku tych z tworzywa sztucznego, jak i z MDF czy drewna.
Przed rozpoczęciem montażu listew trzeba wtedy rozplanować prowadzenie kabli, aby potem nie zrywać listew w razie pomyłki.