lampa do salonu

Dobór odpowiednich artykułów oświetleniowych jest równie ważny jak mebli czy dekoracji. Gdy jesteś na etapie wyboru oświetlenia do salonu, pamiętaj o tym, że jedna lampa do tego pomieszczenia to za mało. Podpowiadamy, jak dobrać odpowiednie lampy do salonu!

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z małym, czy z dużym salonem, właściwe artykuły oświetleniowe są bardzo ważne – powinniśmy dobrać je indywidualnie do aranżacji wnętrza oraz do naszego gustu, ale liczy się również funkcjonalność, z której nie powinniśmy rezygnować dla efektownego designu.

Podstawą powinno być oświetlenie ogólne, czyli lampa sufitowa. Oprócz niej powinniśmy również dobrać innego rodzaju artykuły oświetleniowe – dzięki temu uda nam się stworzyć różne aranżacje świetlne w pomieszczeniu odpowiadające porom dnia oraz naszym oczekiwaniom.

Oświetlenie ogólne w salonie

Jak wspomnieliśmy, najważniejsze będzie oświetlenie ogólne. Najczęściej mamy do czynienia z lampą sufitową wiszącą albo montowaną bezpośrednio pod sufitem – plafonem albo reflektorami.

Alternatywne rozwiązanie do wykonanie sufitu podwieszanego i zamontowanie w nim oczek świetlnych albo taśm ledowych.

Oświetlenie ogólne powinno być tak zaprojektowane, aby zapewniać równomierne pokrycie światłem całego wnętrza.

Jeśli chcemy zdecydować się na lampę sufitową wiszącą, powinniśmy pamiętać o tym, żeby dopasować ją do wielkości pomieszczenia – możemy uzyskać wtedy efekt przytłoczenia pomieszczenia, gdy będzie ona za duża. Także zbyt mała lampa wisząca w dużym pokoju może nie wyglądać zbyt dobrze – w takim przypadku warto pomyśleć o kilku źródłach światła sufitowego.

Oświetlenie dodatkowe w salonie

Oprócz oświetlenia ogólnego do salonu warto również dobrać innego rodzaju artykuły – mogą one pełnić zarówno funkcję dekoracyjną, jak również praktyczną. Do dyspozycji mamy szeroką gamę lamp dodatkowych do salonu:

  • lampy podłogowe
  • lampy stolikowe
  • kinkiety
  • girlandy świetlne
  • lampiony dekoracyjne

Rodzaj powyższych lamp dobieramy wtedy indywidualnie do wielkości oraz aranżacji pomieszczenia, aby można było uzyskać oczekiwany efekt. Na co warto się zdecydować?

Lampy podłogowe przede wszystkim przydają się do stworzenia dodatkowego punktu świetlnego przy fotelu albo sofie – możemy wtedy otrzymać oświetlenie pomocne przy czytaniu albo innych pracach wymagających dokładnego, jaśniejszego światła niż to dawane przez lampę ogólną. Warto wtedy zdecydować się na lampę z regulowanym kloszem w kształcie reflektora. Oprócz tego lampy podłogowe mogą pełnić rolę dekoracyjną, na przykład mogą rozświetlić ciemny kąt w pokoju.

Atrakcyjnym wyborem będzie także lampa stolikowa – możemy ustawić ją na stole, na komodzie czy na parapecie. Pomoże nam w stworzeniu przyjemnego, klimatycznego efektu po zmroku, gdy nie chcemy stosować lamp ogólnych dających intensywne światło niesprzyjające relaksowi.

Jeśli mamy taką możliwość, możemy również zdecydować się na zamontowanie w naszym salonie kinkietów – są one używane przede wszystkim jako dekoracja, ale również mogą posłużyć do podświetlenia ścian i znajdujących się na nich obrazów, plakatów. Także mogą być używane do oświetlenia witryn.  

Czysto dekoracyjny efekt osiągniemy z kolei dzięki zastosowaniu takich artykułów oświetleniowych jak girlandy czy lampiony. Girlandy świetlne, na przykład mocne obecnie Cotton Balls czy lampiony z małymi żarówkami w stylu loft, możemy powiesić na meblach, zwiesić je z karnisza, owinąć wokół lustra albo grafiki, umieścić w dużym wazonie. Lampiony to także doskonały wybór jako dodatkowe, ozdobne oświetlenie – można umieścić je na stoliku albo na podłodze.

Zatem jeśli chcemy zakupić lampy do salonu, powinniśmy pamiętać o tym, żeby zdecydować się na kilka różnych artykułów oświetleniowych – samo oświetlenie ogólne montowane w suficie to za mało, aby stworzyć w salonie stylowe, klimatyczne oświetlenie.

Gdy także poszukujesz stylowych lamp do swojego salonu, zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszą pełną ofertą artykułów oświetleniowych dostępnych w naszym sklepie. Życzymy udanych zakupów!