drzwi zewnętrzne z przeszkleniami

Drzwi zewnętrzne mogą posiadać pełne skrzydło, bez żadnych wycięć, ale również mogą posiadać przeszklenia, które wpuszczają do wnętrza naturalne światło. O czym warto pamiętać podczas zakupu drzwi zewnętrznych z przeszkleniami?

Dobranie odpowiednich drzwi wejściowych do domu jednorodzinnego jest bardzo ważną decyzją, która nie powinna być podejmowana pochopnie. Chociaż na sprzedaż znajduje się obecnie tak wiele interesujących konstrukcji drzwi, to jednak wyselekcjonowanie tych perfekcyjnych może być bardzo trudne.

Skupmy się tutaj na jednym typie konstrukcji drzwi zewnętrznych – na drzwiach z przeszkleniami. Co warto o nich wiedzieć i jak wybrać te najlepsze?

Drzwi z przeszkleniami – co to jest?

Drzwi wejściowe wyposażone w przeszklenia są dość często spotykane, przede wszystkim w domach jednorodzinnych.

W sprzedaży można znaleźć drzwi zewnętrzne posiadające przeszklenia w różnych wielkościach i kształtach. Najczęściej tworzą one pionowe albo poziome pasy, ale spotykamy także modele z bardziej złożonymi kształtami geometrycznymi, a nawet przypominające marynistyczne bulaje. Stosuje się różne szybki, na przykład przezroczyste, ze szkła mrożonego, mleczne, a nawet wielobarwne witraże.

Przeszklenia mogą być umieszczone na całej powierzchni skrzydła drzwiowego albo w jego części, na przykład na górze albo na boku. Gdy drzwi mają dwa skrzydła, wtedy przeszklenie może być umieszczone na jednym z nich.

Warto również wspomnieć, że oprócz drzwi z przeszkleniami znajdującymi się w skrzydle drzwiowym można zakupić także drzwi z doświetlami czy naświetlami – są to elementy montowane po boku albo nad drzwiami, które stanowią stałe przeszklenia, które nie są otwierane. Na ogół mają one jeszcze większą powierzchnię niż zwykłe przeszklenia, dlatego wpuszczają do wnętrza jeszcze więcej światła.

Zatem do wyboru są różnorodne drzwi z przeszkleniami, które można dopasować do każdego domu jednorodzinnego.

Zalety drzwi z przeszkleniami:

  • wpuszczają do wnętrza naturalne światło
  • pozwalają na doświetlenie przedsionka, gdy nie ma on własnych okien
  • optycznie powiększają małe przestrzenie
  • poprawiają bezpieczeństwo mieszkańców
  • nadają drzwiom zewnętrznym bardziej elegancki wygląd
  • pasują do nowoczesnych i tradycyjnych aranżacji

Zatem drzwi wyposażone w przeszklenia mają szereg zalet – to powoduje, że są one obecnie wybierane tak chętnie, chociaż za taką konstrukcję stolarki drzwiowej musimy zapłacić więcej niż za drzwi bez przeszkleń.

O czym pamiętać podczas zakupu drzwi z przeszkleniem?

Przy poszukiwaniu najlepszych drzwi z przeszkleniem warto patrzeć nie tylko na kwestie estetyczne – oczywiście, ich konstrukcja powinna być dopasowana do architektury budynku, ale warto wskazać, że pod uwagę trzeba wziąć także inne kwestie.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału wykonano przeszklenie. Najczęściej stosuje się materiały takie jak:

  • szyby podwójne
  • szyby potrójne
  • szyby zespolone ze szkła hartowanego

Jeśli chcemy zdecydować się na zakup drzwi antywłamaniowych posiadających przeszklenie, musi być ono odpowiednio zabezpieczone – potwierdzeniem jest odpowiednia klasa antywłamaniowa konstrukcji.

Przeszklenie powinno być także właściwie zaizolowane, ponieważ w przeciwnym przypadku może ono spowodować zmniejszenie izolacyjności cieplnej drzwi. Warto więc zwrócić uwagę na ten parametr, aby mieć pewność, że przeszklenie nie wpłynie negatywnie na termoizolację budynku.

Pamiętajmy także o tym, że jeśli drzwi posiadają przeszklenie czy doświetla wykonane ze zwykłej, przejrzystej szyby, wtedy osoby znajdujące się przed drzwiami mogą zaglądać do środka budynku. Jeśli chcemy się przed tym uchronić, powinniśmy wybrać drzwi z szybkami wykonanymi ze szkła mlecznego, mrożonego czy też lustra weneckiego.

Zatem także wtedy, gdy chcemy zdecydować się na drzwi zewnętrzne z przeszkleniem, powinniśmy pamiętać o tym, aby zwrócić uwagę na ich parametry techniczne. Dzięki temu możemy cieszyć się z drzwi wejściowych do domu, które nie tylko wyglądają stylowo, ale również są trwałe, ciepłe oraz bezpieczne!