Tapety

Tapety znów wracają do łask – obecnie możemy znaleźć je w różnych wariantach w wielu sklepach. To szybki i sprawdzony sposób na efektownie wykończone ściany. Jak jednak dobrać tapetę do wnętrza, aby wygląda efektownie?

Asortyment tapet może zaskoczyć – do wyboru mamy mnóstwo wzorów, kolorów, a także materiałów, dlatego coś ciekawego mogą znaleźć dla siebie nawet najbardziej wymagający klienci. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy doborze tapet do różnych pokojów.

Cały pokój czy tylko jego część?

Nie musimy od razu tapetować całego pokoju – możemy zdecydować się również na pokrycie tapetą jego części, na przykład jednej ściany czy wnęki.

Gdy chcemy wytapetować całe pomieszczenie, dobierzmy tapetę o dość stonowanym wzorze lub tapetę jednolitą, którą można wykończyć dekoracyjnym borderem – można przykleić go przy suficie albo w połowie ściany dla dodatkowej ozdoby.

Z kolei wtedy, gdy chcemy pokryć tapetą tylko ograniczoną powierzchnię, na przykład jedną ścianę, wnękę w pokoju, możemy zaszaleć z wzorami i wybrać taki, który będzie bardziej rzucał się w oczy. Obecnie bardzo popularne są wzory geometryczne, na przykład zygzaki, groszki czy pionowe pasy, ale możemy też wybrać tapetę o wzorze cegły, drewna albo tapetę o wzorze florystycznym.

Jak dobrać wzór tapety?

Jeśli chcemy zdecydować się na tapetę wzorzystą, musimy pamiętać o tym, że rodzaj wzoru będzie miał również wpływ na to, jak będzie wyglądał cały pokój. Tapetą możemy powiększyć go optycznie albo też zmniejszyć, co zwykle nie jest pożądanym efektem.

Powinniśmy kierować się zasadą, że tapety z dużymi wzorami optycznie pomniejszają wnętrza, natomiast te z drobnymi wzorkami nie dają takiego efektu. Zatem jeśli zamierzamy pokryć tapetą tylko jedną ścianę, możemy wybrać nawet taką, która ma duży, mocny wzór.

Warto też wspomnieć o pasach – te pionowe pozwalają, że wnętrze będzie wyglądało optycznie na wyższe, natomiast te poziome, że będzie ono szersze.

Kolorystyka – na co zwrócić uwagę?

Kolejna ważna kwestia to kolor tapety – na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Jasne kolory odbijają światło i powodują, że pomieszczenia wydają się większe, z kolei ciemniejsze pochłaniają światło i sprawiają, że wnętrze może wyglądać na mniejsze i dodatkowo potrzebuje większego natężenia oświetlenia.

Warto też dobierać kolor tapet do innych materiałów wykończeniowych oraz mebli we wnętrzu, aby uzyskać harmonijny efekt. Przykładowo, kolor tapety możemy dopasować do koloru detali, na przykład poduszek, ale możemy też wybrać kontrastowe rozwiązania.

Gdy zależy nam na użyciu tapety, ale jednocześnie ma być ona uniwersalna i ma pasować do różnych aranżacji, najlepiej postawić na wszechstronną biel, jasne szarości albo na kolor kremowy w zależności od tego, czy wnętrze urządzone jest w kolorach ciepłych czy chłodnych.

Papierowa, winylowa czy flizelinowa?

Do wyboru mamy kilka różnych typów tapet pod względem materiału, z którego są wykonane.

Najtańsze to tapety papierowe – wykonane z grubszego papieru, tanie i łatwe w klejeniu. Sprawdzają się tam, gdzie nie są ściany nie są narażone na zabrudzenie oraz na wilgoć, na przykład w sypialni czy w salonie. Nie można ich zmywać. Są też trudne w usuwaniu, ponieważ mogą się rwać.

Tapety winylowe są już droższe – są wykonane z użyciem tworzywa sztucznego i są odporne na wilgoć oraz na promienie słoneczne. Można je zmywać, są trwałe i dość łatwe w klejeniu i zrywaniu. Można stosować je między innymi w kuchniach, a nawet w łazienkach.

Tapety flizelinowe są wykonane na podkładzie z flizeliny. Są dość grube i dobrze niwelują różnego rodzaju nierówności na ścianach. Mogą być wykończone warstwą odporną na zmywanie, dlatego można używać ich w pomieszczeniach takich jak kuchnie czy przedpokoje. Są też łatwe w zrywaniu – nie zostawiają na ścianie żadnych kawałków.

Zatem przy doborze odpowiednich tapet do wnętrza należy zwrócić uwagę na szereg różnych czynników – od wzoru aż do materiału, z którego dana tapeta jest wykonana. W naszej ofercie czeka wiele atrakcyjnych propozycji – zapraszamy do ich sprawdzenia!