Dywany

Przy zakupie dywanów do domu kierujemy się w szczególności ich wyglądem. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii, aby dywan mógł posłużyć nam na długo i być stale ozdobą pokoju.

Dywany towarzyszą człowiekowi już od tysięcy lat. Prawdopodobnie pochodzą one z Azji Centralnej. Dzisiaj w sklepach możemy znaleźć szeroką gamę dywanów – małych i dużych, prostokątnych i okrągłych, wykonanych z naturalnych i sztucznych materiałów, z niskim i wysokim runem. Jak wybrać odpowiedni dywan, aby mógł on spełnić wszystkie nasze oczekiwania?

Przede wszystkim dywan powinniśmy dobrać do pokoju, w którym ma się on znaleźć. Musimy jednak pamiętać o tym, żeby przy doborze dywanu patrzeć nie tylko na jego wzór i kolor, ale również na materiał, z którego jest on wykonany, jego rozmiar, a także sposób konserwacji.

Materiał dywanu

Większość przystępnych cenowo dywanów dostępnych w sprzedaży wykonanych jest z włókien sztucznych. Charakteryzują się one dużą wytrzymałością, wyrazistością kolorów, a także łatwym czyszczeniem.

Druga opcja to materiały naturalne, które z pewnością przypadną do gustu osobom lubiącym naturę w swoim domu. Są one zwykle droższe od dywanów z włókien sztucznych i wymagają odpowiedniego postepowania w razie zabrudzeń – ich czyszczenie będzie kosztowało nas więcej. Zastosowanie włókien naturalnych nie oznacza jednak, że są one mniej wytrzymałe od dywanów z włókien sztucznych – dobrym przykładem są dywany wełniane, które są bardzo odporne na ścieranie i dodatkowo świetnie izolują.

Rodzaje materiałów stosowanych do produkcji dywanów:

  • dywany z włókien sztucznych, na przykład polipropylenu, poliamidu, akrylu, poliestru
  • dywany z włókien naturalnych, na przykład z bawełny, wełny, jedwabiu, sizalu

Runo dywanu

Przy doborze odpowiedniego dywanu musimy również zwrócić uwagę na jego runo – dywan może mieć runo wysokie lub niższe.

Dzisiaj bardzo popularne są dywany typu shaggy, które mają długie, nawet 10-centymetrowe runo. Są bardzo miękkie, sprężyste, świetnie nadają się do salonu, sypialni czy pokoju dziecka. Są jednak trudniejsze w odkurzaniu.

Dywany z niskim runem są z kolei łatwiejsze w odkurzaniu, ale nie są tak przytulne. Nie oznacza to jednak, że drapią, ponieważ w sprzedaży znajdziemy też dywan z niskim runem z miękkich materiałów, które są przyjemne dla stóp.

Warto też wspomnieć o modnych obecnie dywanów bez runa, czyli tkanych na płasko. Są one produkowane głównie z materiałów naturalnych, na przykład bawełny, wełny czy sizalu. Doskonale nadają się do pomieszczeń, w których zależy nam na łatwym utrzymaniu czystości, na przykładna korytarze, do kuchni, ale również możemy wpasować je w aranżację salonu lub sypialni.

Rozmiar i kształt dywanu

Kolejna kwestia, którą musimy wziąć pod uwagę, to rozmiar i kształt dywanu. Aktualnie do wyboru mamy wiele różnych modeli, więc możemy dobrać je indywidualnie do miejsca, w którym chcemy je umieścić.

Przed udaniem się do sklepu albo dokonaniem zamówienia on-line zawsze warto dokładnie zmierzyć pomieszczenie, w którym ma znaleźć się dywan, albo miejsce, w którym zamierzamy go położyć. Zbyt mały dywan może pomniejszyć optycznie pomieszczenie i wyglądać niekorzystnie, gdy będzie ono duże. Zbyt duży może z kolei przytłoczyć mały pokój.

Kolorystyka i wzór dywanu

Tutaj już wszystko zależy od aranżacji wnętrza, ale pamiętajmy o tym, że jasne dywany będą wyglądały szybciej na nieświeże, nawet jeśli będziemy je regularnie odkurzać. Wybierając taki dywan, lepiej zdecydować się na ten wykonany z materiału sztucznego, aby można było go łatwiej wyczyścić – w tym celu możemy wykorzystać dostępne w sklepach preparaty albo odkurzacze piorące.

Jeśli chcemy powiększyć optycznie pomieszczenie, nie wybierajmy dywanów z dużym, rzucającym się w oczy wzorem – ten jednokolorowy albo z mniejszymi wzorkami nie będzie tak przytłaczający. Z kolei w dużym pomieszczeniu dywan z małymi wzorkami może „zgubić się” w aranżacji.

Wszystkich poszukujących najwyższej jakości dywanów zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszą pełną ofertą w salonie Parkiet Styl!