drewniane drzwi

Drzwi wykonane z naturalnego drewna mają w sobie niepowtarzalny urok. Są droższe od modeli wykonanych z płyt drewnopochodnych, ale również są od nich bardziej eleganckie. Jeśli chcemy zdecydować się właśnie na takie drzwi, powinniśmy pamiętać o tym, że wymagają one również odpowiedniego czyszczenia i pielęgnacji. Na co zwrócić wtedy uwagę?

Naturalne drewno jest materiałem stylowym i wytrzymałym, ale tylko wtedy, gdy jest właściwie wykończone i poddawane regularnej konserwacji. W przeciwnym przypadku mogą zacząć się wypaczać, butwieć, zmieniać kolor, a tym samym przestają pełnić dobrze swoją funkcję.

Chociaż nowoczesne drzwi z drewna są wykańczane specjalnymi powłokami ochronnymi, to jednak z czasem powłoki te ścierają się lub tracą swoje właściwości. Ne wytrzymałość drzwi drewnianych ma również wpływ to, jak z nich korzystamy – gdy znajdują się one w miejscu narażonym na wilgoć, wystawionym na czynniki atmosferyczne, gdy nie są prawidłowo czyszczone i pielęgnowane, wtedy możemy przyspieszyć ich proces niszczenia.

Regularnej konserwacji powinniśmy poddawać zarówno drzwi wewnętrzne, jak i drzwi zewnętrzne wykonane z naturalnego drewna. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Konserwacja drzwi drewnianych wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne wykonane z drewna wprawdzie nie są wystawione na działanie takich czynników jak wiatr, deszcz, śnieg czy mróz, ale także wymagają właściwego oczyszczania i pielęgnacji.

Jeśli są one odpowiednio zabezpieczone, na przykład impregnowane, lakierowane czy olejowane, wówczas nie wymagają intensywnych prac. Powinniśmy oczyszczać je miękką ściereczką z dodatkiem detergentu bezpiecznego dla drewna. Środki tego rodzaju możemy zakupić w wielu sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Okresowo, zgodnie z zaleceniami producenta, powinniśmy też nakładać na drzwi mleczka ochronne od konserwacji drewna – najczęściej należy wykonać to raz na 3-4 miesiące lub w zależności od stanu drzwi.

Przy pracach nie możemy zapominać również o okuciach, które powinniśmy raz na jakiś czas nasmarować olejem maszynowym, wazeliną albo smarem grafitowym, które zabezpieczają przed skrzypieniem i uszkodzeniami podczas tarcia.

Uwaga! Jeśli drzwi wewnętrzne z drewna zamontowane są w łazience, kuchni albo w innym pomieszczeniu, w którym pojawia się większa wilgoć, są one bardziej narażone na wypaczenia. Powinniśmy wtedy pamiętać o ich częstszym zabezpieczaniu przed czynnikami zewnętrznymi. Mniejsze ryzyko wypaczenia mają drzwi wykonane z drewna egzotycznego, które dzięki większej zawartości naturalnych olejów i wosków są bardzie odporne na wilgoć.

Konserwacja drzwi drewnianych zewnętrznych

Drzwi zewnętrzne z drewna są bardziej narożne na uszkodzenia ze względu na fakt, że są stale wystawione na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. W związku z tym ich producenci często stosują lepsze zabezpieczenia przed czynnikami tego rodzaju, jednak z drugiej strony wymagają one również bardziej intensywnych prac konserwacyjnych ze strony użytkownika – szczególnie od zewnętrznej strony.

Uszkodzenia drzwi zewnętrznych z drewna mogą pojawiać się nie tylko na skrzydle, ale również mogą dotyczyć ościeżnicy oraz ramy. Wynika to z faktu, że wilgoć i zanieczyszczenia osadzają się w dolnej części drzwi, mogą powodować uszkodzenia powłoki i osłabiać konstrukcję przez zamarzanie.

Wobec tego regularna pielęgnacja drewnianych drzwi zewnętrznych jest bardzo ważna. Należy sprawdzać także ich uszczelki, połączenia stolarskie przy ramiakach i ościeżnicy, należy sprawdzać pracę zawiasów.

Renowacja drzwi drewnianych

Gdy drzwi drewniane mają uszkodzenia, możemy przeprowadzić ich renowację. Miejscowe plamy czy uszkodzenia można zeszlifować i następnie pomalować całe drzwi. To duża zaleta w porównaniu z drzwiami wykonanymi z płyt drewnopochodnych, których nie możemy naprawić w tak łatwy sposób.

Przy ponownym malowaniu należy pamiętać o tym, aby odpowiednio przygotować nawierzchnię, a następnie pokryć ją równomiernie warstwą dobrej jakości środka, na przykład lakierobejcy w wybranym przez nas kolorze.