zakup drzwi wewnętrznych

W sprzedaży można znaleźć szeroką paletę drzwi wewnętrznych. Nie oznacza to jednak, że kupujący nie mają trudności z doborem tych odpowiednich. Mnogość ofert i wariantów możliwych do wybrania dla każej z nich sprawiają, że możemy mieć duży ból głowy, gdy chcemy podjąć ostateczną decyzję zakupową. Zanim zdecydujemy się na zakup drzwi wewnętrznych, warto przeczytać nasz artykuł, w którym skoncentrowaliśmy się na opisaniu 5 najczęściej popełnianych błędów przy ich zakupie. Na co zatem powinniśmy szczególnie uważać?

1. Drzwi niedopasowane do stylu aranżacji

Drzwi wewnętrzne powinniśmy również traktować jako element aranżacji wnętrza, dlatego też powinniśmy dopasować je do wyglądu przestrzeni, aby prezentowała się spójnie i atrakcyjnie.

W sprzedaży możemy znaleźć drzwi o nowoczesnych liniach, na przykład wykonane z gładkich płyt MDF albo ze szkła, ale również możemy kupić drzwi klasyczne, na przykład z drewna litego.

Jeżeli nie wiemy, na jakie drzwi wewnętrze warto się zdecydować, warto sprawdzić inspiracje on-line, na przykład na blogach wnętrzarskich, w mediach społecznościowych, na stronach internetowych sklepów i producentów drzwi.

2. Niewłaściwy pomiar otworu drzwiowego

Aktualnie najczęściej drzwi kupujemy w ustandaryzowanych wymiarach, na przykład o szerokości 80 czy 90 cm, ale zdarzają się także niestandardowe wymiary stolarki drzwiowej.

Gdy drzwi wewnętrzne chcemy zamontować w nowym budynku, informacje o potrzebnych wymiarach można znaleźć w projekcie, ale najlepiej zmierzyć otwór także samodzielnie, aby mieć pewność, że zamawiamy dobry rozmiar.

Jeżeli w sprzedaży nie możemy znaleźć drzwi o wymaganej szerokości, w takim przypadku najczęściej konieczne jest wykonanie ich na wymiar. W przypadku różnicy w wysokości skrzydła drzwiowego, możemy często skrócić je o wskazaną liczbę centymetrów, aby dopasować je do poziomu posadzki.

3. Nieodpowiednia strona drzwi

Drzwi wewnętrzne posiadają strony, dlatego przed zakupem także powinniśmy określić, w którą stronę ma otwierać się skrzydło drzwiowe. W przeciwnym przypadku jego montaż nie będzie możliwy!

Drzwi jednoskrzydłowe możemy zakupić jako prawe albo lewe. Dobieramy je tak, aby możliwe było bezkolizyjne otwieranie i zamykanie skrzydła drzwiowego.

Powinniśmy przy tym pamiętać, że drzwi do łazienek i kotłowni powinny otwierać się na zewnątrz. Z kolei drzwi na wąskich korytarzach powinny otwierać się do środka pomieszczeń, aby w ten sposób nie blokować przejścia.

4. Niewłaściwie dobrane przeszklenie drzwi

Gdy drzwi chcemy kupić z przeszkleniem, w takim przypadku powinniśmy także zwrócić uwagę na jego wielkość oraz zastosowany materiał do szklenia.

Najlepiej, aby przeszklenie w drzwiach było lekko matowe, szronione, mleczne, dzięki czemu nie będzie pozwalało na zaglądanie do wnętrza pomieszczenia, ale jednocześnie będzie informowało o tym, że w środku znajduje się osoba.

Gdy kupujemy drzwi on-line, na przykład w sklepie internetowym producenta czy na portalu aukcyjnym, pamiętajmy o tym, aby sprawdzić zastosowany w drzwiach rodzaj przeszklenia, aby nie okazało się, że nie będzie ono spełniało naszych wymagań.

5. Drzwi niedopasowane do pomieszczenia

Nie możemy również zapominać o tym, że drzwi wewnętrzne powinniśmy dobierać w zależności od typu pomieszczenia, do którego mają one prowadzić. Przede wszystkim należy zwrócić tutaj uwagę na drzwi wewnętrzne do łazienki oraz do pralni/suszarni, a także na drzwi do piwnicy oraz do kotłowni, a także do garażu.

Drzwi do łazienki, a także do innych pomieszczeń, w których może pojawić się wysokie stężenie pary wodnej, powinny być wyposażone w otwory wentylacyjne lub w kratkę wentylacyjną zamontowaną w dolnej części skrzydła drzwiowego. Otwory lub kratka będą wtedy zapewniały odpowiednią cyrkulację powietrza we wnętrzu.

Z kolei drzwi to kotłowni, piwnicy oraz do garażu powinny być drzwiami o wzmocnionej konstrukcji, a także powinny być drzwiami dymoszczelnymi. Możemy także zdecydować się na modele ognioodporne. Wtedy nie dojdzie do sytuacji, gdy ewentualny pożar doprowadzi do nadmiernego zadymienia sąsiadujących pomieszczeń. Drzwi PPOŻ – przeciwpożarowe mogą także zapobiegać rozprzestrzenianiu się ognia.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą drzwi wewnętrznych dostępnych w naszym asortymencie!