tapety do kuchni

Tapeta to wszechstronny materiał wykończeniowy na ściany. Świetnie sprawdzi się nie tylko w salonie lub w sypialni, ale również można zastosować ją do kuchni.

Ściany w kuchni można wykończyć na różne sposoby. Ciekawym pomysłem może być również zastosowanie tapet, które w ostatnim czasie znów powróciły do łask. Kuchnia to jednak specyficzne pomieszczenie, w którym należy zastosować określone typy tapet. W przeciwnym przypadku będą one narażone na szybsze zniszczenie.

Zatem, gdzie najlepiej zastosować tapetę w kuchni? Jak jej rodzaj wybrać? Czym warto kierować się przy poszukiwaniu najlepszego wzoru? W końcu, o czym warto pamiętać przy jej montażu? Sprawdź teraz!

Tapety do kuchni – gdzie je przykleić?

Tapety to uniwersalny sposób na dekorację ścian. W kuchni można zastosować je na kilka sposobów, zależnie od tego, jaki efekt chcemy uzyskać.

Ściany w kuchni można całościowo pokryć tapetami. To najlepszy wybór wtedy, gdy wnętrze nie posiada ładnie wyglądających ścian, albo też wtedy, gdy mamy taki pomysł na aranżację. Również można zdecydować się na pokrycie tapetami tylko wybranych fragmentów ścian, na przykład miejsc nad blatami szafek, przy kuchence. Wtedy może ona zastąpić także pas z płytek ceramicznych. Można też zastosować tapetę do wyróżnienia jednej ściany, która będzie stanowiła dekorację.

Tapety do kuchni – jaki rodzaj tapety będzie najlepszy?

Jak zostało wspomniane przez nas wcześniej, nie każdy typ tapety dobrze sprawdzi się w kuchni. To szczególnie ważne wtedy, gdy ma być ona naklejona na miejsca, gdzie będzie narażona na wilgoć oraz na zabrudzenia, na przykład nad blatem.

W związku z tym do kuchni najlepiej sprawdzi się tapeta o właściwościach wodoodpornych i możliwa do zmywania. Wtedy będzie można łatwo usunąć z niej zabrudzenia, które często pojawiają się przy gotowaniu.

Do kuchni polecane są tapety winylowe. Są to tapety papierowe, które z zewnątrz pokryte są warstwą wytrzymałego winylu, który jest odporny na wilgoć. Są to tapety zmywalne. Tapety winylowe mogą posiadać także strukturę spienioną, dzięki której dobrze pokrywają nierówności ścian. Można także wybrać tapety na flizelinie, która ułatwia naklejenie oraz zdjęcie tapety.

Tapety do kuchni – jaki wzór wybrać?

Tapety do kuchni to pełna paleta ciekawych wzorów, które można dobrać do indywidualnej aranżacji wnętrza. To powoduje, że mogą być one doskonałą propozycją zarówno do wnętrzu urządzonych w stylu nowoczesnym, jak również tym tradycyjnym.

Popularne wzory tapet do kuchni:

  • tapety z wzorami płytek ceramicznych
  • tapety przypominające deski
  • tapety przypominające kamień
  • tapety w kratkę
  • tapety z motywami kuchennymi, wzorami jedzenia
  • tapety z wzorami botanicznymi

Dużo zależy także od tego, w jakich miejscach planujemy umieścić tapetę kuchenną. W przypadku, gdy ma ona pokrywać jedynie fragmenty ścian, na przykład przy blatach, podczas gdy reszta ścian ma pozostać jednolita, wówczas można wybrać bardziej rzucające się w oczy wzory. Z kolei wtedy, gdy zamierzamy wytapetować całą kuchnię, lepiej wybrać tapety o bardziej stonowanych motywach.

Warto też pamiętać o tym, że tapeta może optycznie powiększyć wnętrze. Warto wybierać wtedy tapety z mniejszymi motywami, w jaśniejszych kolorach, tapety z wzorami trójwymiarowymi.

Tapety do kuchni – jak je kłaść?

Przy układaniu tapet w kuchni należy dokładnie przestrzegać zaleceń producenta, które znajdziemy na etykiecie. To gwarancja, że tapeta będzie dobrze trzymać i posłuży na lata.

Jeżeli tapeta będzie układana nad blatem, a także pod górnymi szafkami, warto je odsunąć i umieścić tapetę pod meblami. W ten sposób będzie ona odpowiednio zabezpieczona przed strzępieniem się. Dodatkowo, w miejscu łączenia tapety i blatu można zastosować dodatkowe listwy.

Tapetę kuchenną w miejscu, w którym będzie ona najbardziej narażona na zabrudzenie, na przykład przy kuchence, można także dodatkowo zabezpieczyć z użyciem szklanych płyt. Ułatwią one sprzątanie po gotowaniu.

Szukasz wysokiej jakości tapet? Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia naszego salonu sprzedaży – to tutaj dostępne są różne wzory tapet, które sprawdzą się również w kuchni!