Jak dobrać klamkę?

Klamka w drzwiach wewnętrznych to mało rzucający się w oczy element, który ma jednak bardzo duże znaczenie dla komfortu korzystania z drzwi. Odpowiednio dobrane klamki nie tylko będą wygodne w codziennym użytkowaniu, ale również mogą stać się efektowną ozdobą wnętrza!

Znana już od wieków klamka jest ruchomym elementem, który montowany jest przy zamku w drzwiach, a także w oknach. Służy do zamykania i otwierania tego typu stolarki.

Klamka współpracuje z zasuwą, która wysuwa się z drzwi do futryny i w ten sposób zapobiega ich otwarciu. Mechanizm ten najczęściej bazuje na sprężynie. Po naciśnięciu na klamkę zasuwa przesuwa się i pozwala na otwarcie drzwi.

Aktualnie w sprzedaży można znaleźć wiele różnych typów klamek, w tym między innymi są to klamki z długimi i krótkimi szyldami, klamki z zamkami i blokadami, klamki nowoczesne i tradycyjne. Co wybrać? Zapraszamy do sprawdzenia naszych porad!

Budowa klamki – najważniejsze elementy

Każda klamka składa się z kilku głównych elementów, które odpowiadają za jej prawidłowe działanie.

Elementy budowy klamki:

  • szyld - zewnętrzny i wewnętrzny element montowany na drzwiach, szyld może być długi lub krótki, składać się z jednego elementu albo dwóch elementów (osobno na klamkę i osobno na zamek) – może mieć kształt kwadratowy albo okrągły
  • pochwyt, klamka albo gałka – element, który przeznaczony jest do chwytania przy otwarciu i zamknięciu drzwi
  • zamek - element odpowiedzialny za zamykanie drzwi, można wybrać drzwi z zamkiem na kluczyk, zamek z przekręcaną blokadą (często stosowany w łazienkach)
  • trzpień obrotowy - wewnętrzny element klamki, który łączy ze sobą pochwyty oraz szyldy

 

Klamki są konstrukcjami różniącymi się pomiędzy sobą paroma kluczowymi elementami, a mianowicie szyldem, a także rodzajem zamka, dlatego też powinniśmy zwrócić na nie szczególną uwagę przy zakupie. Oczywiście, pod uwagę warto wziąć także styl klamki, aby dopasować ją zarówno do wyglądu drzwi, jak również do całej aranżacji wnętrza.

Klamki do drzwi wewnętrznych – nowoczesne i klasyczne

Aby klamka mogła stanowić także ozdobę wnętrza, warto dopasować ją do jego wyposażenia. Wówczas można osiągnąć najlepszy efekt wizualny!

Do nowoczesnych przestrzeni, które obecnie są tak popularne, najczęściej wybiera się klamki o prostych liniach, które nie posiadają ozdobników. Takie klamki mogą posiadać prostokątny albo też okrągły przekrój. Szyldy są lekko zaokrąglone lub też kwadratowe albo prostokątne. Najczęściej do wnętrz nowoczesnych wybieramy klamki o kolorze srebrnym – wykończone błyszczącą albo matową (satynową) nawierzchnią. 

Z kolei wnętrza klasyczne lepiej będą prezentowały się z klamkami z delikatnymi elementami dekoracyjnymi, na przykład z efektownie formowanymi szydłami z ornamentami czy też z zawiniętymi końcówkami pochwytów. Chętnie wybierane są klamki w kolorze złotym czy też w kolorze mosiądzu, a także z efektem patyny. Popularne są także klamki stylizowane na retro.

Jeśli chcemy dopasować wygląd klamki do wnętrza, weźmy pod uwagę kolorystykę i kształt włączników do światła, gniazdek, uchwytów meblowych czy też klamek okiennych.

Nie tylko klamki – gałki do drzwi wewnętrznych

Poza klamkami do drzwi wewnętrznych można dobrać także gałki. W Polsce są one dość rzadko spotykane, ale także warto wziąć je pod uwagę wtedy, gdy poszukujemy odpowiedniego sposobu na zamknięcie drzwi.

Gałki sprawdzą się przede wszystkim wtedy, gdy chcemy, aby otwieranie drzwi było nieco trudniejsze. Z otwieraniem drzwi z gałkami większe trudności mają zatem dzieci czy zwierzęta domowe – psy czy koty, które także potrafią samodzielnie posługiwać się klamkami.

Wobec tego gałka zamiast klamki sprawdzi się doskonale w tych pomieszczeniach, do których chcemy utrudnić dostęp, na przykład na klatkę schodową czy też na korytarz, do piwnicy lub innego pomieszczenia gospodarczego. Gałka może być wyposażona również w kluczyk.

Szukasz stylowych drzwi oraz klamek? A może chcesz kupić drzwi z gałką? Wiele świetnych modeli od uznanych producentów czeka na Ciebie już teraz w naszym salonie sprzedaży Parkiet Styl. Zapraszamy serdecznie na zakupy!