wewnętrzne drzwi do łazienki

Drzwi przeznaczone do łazienki powinny cechować się nieco inną konstrukcją niż pozostałe drzwi wewnętrzne. O czym warto pamiętać wtedy, gdy chcemy je zakupić?

Łazienka to takie pomieszczenie w domu albo w mieszkaniu, w którym panują specyficzne warunki. Ze względu na wyższy poziom wilgoci oraz ryzyko zachlapania nawierzchni do łazienek wybieramy odpowiednie materiał wykończeniowe, meble i pozostałe sprzęty.

Przy wykańczaniu lub remontowaniu łazienki nie możemy zapomnieć także o drzwiach. Jakie drzwi wewnętrzne najlepiej nadają się do tego pomieszczenia?

Drzwi łazienkowe – wymogi prawa budowlanego

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego drzwi wewnętrzne przeznaczone do łazienki powinny posiadać co najmniej 80 cm szerokości oraz 2 metry wysokości. Drzwi te powinny także otwierać się na zewnątrz. Alternatywnie można zastosować drzwi o konstrukcji przesuwnej.

W drzwiach łazienkowych powinny znaleźć się także otwory wentylacyjne umożliwiające na dopływ powietrza na poziomie co najmniej 0,022 m2. Zamiast otworów wentylacyjnych drzwi wewnętrzne tego typu mogą posiadać także szczelinę wentylacyjną z kratką albo specjalne podcięcie od dołu, które będzie odprowadzało nadmiar wilgoci i doprowadzało do łazienki świeże powietrze.

Warto także wskazać, że drzwi łazienkowe powinny posiadać zamknięcie, na przykład może być to klucz, zasuwka albo zamek przekręcany.

Drzwi łazienkowe – jakie materiały są najlepsze?

W związku z tym, że w łazience panują specyficzne warunki, konieczne jest wybranie do niej takich drzwi wewnętrznych, które będą na nie odporne.

Przede wszystkim do łazienek nie poleca się drzwi wykonanych z litego drewna. Lite drewno, chociaż bardzo ładne oraz trwałe, jest podatne na odkształcenia pod wpływem wilgoci oraz zmian temperatur, dlatego też nie jest ono rekomendowane do łazienek. W krótkim czasie takie drzwi wewnętrzne mogą się wypaczyć i przestać działać prawidłowo, na przykład będą odstawały na dole lub nawet nie będą się zamykały.

Do łazienek najczęściej rekomendowane są drzwi wykonane z płyt drewnopochodnych, które cechują się większą odpornością na wilgoć. Najczęściej spotykane są drzwi z płyty MDF, która pokrywana jest dekoracyjnymi foliami, najczęściej przypominającymi drewno.

Jaki kolor drzwi łazienkowych wybrać?

Różnorodność kolorów i wzorów materiałów na drzwi wewnętrzne do łazienki pozwala na dopasowanie ich do każdej aranżacji wnętrza – zarówno tych klasycznych, jak i nowoczesnych.

Najczęściej wygląd drzwi do łazienki dopasowujemy do wyglądu korytarza, aby wszystkie drzwi z okolicy posiadały ten sam wygląd. Ciemne kolory, na przykład drewno wenge, najlepiej będą prezentowały się w przestronnych wnętrzach. Z kolei jasna kolorystyka drzwi będzie najlepsza we wnętrzach mniejszych – możemy zdecydować się na jasne kolory drewna czy też na drzwi w kolorze uniwersalnej bieli.

Drzwi łazienkowe – z przeszkleniem czy bez?

Drzwi do łazienki najczęściej wyposażane są w przeszklenie. Przeszklenie to pozwala na wpuszczenie do wnętrza naturalnego światła, ale także informuje o tym, czy w środku znajduje się osoba.

Dla zapewnienia maksymalnej prywatności warto wybrać takie drzwi łazienkowe, które wyposażone są w szkło nieprzezroczyste, na przykład szkło mleczne (szronione, matowe) czy też w szkło ornamentowe. 

Przeszklenia umieszczane są najczęściej w górnej części drzwi, niemniej jednak możemy zdecydować się także na modele z większymi szybkami.

Najważniejsze cechy dobrych drzwi łazienkowych:

  • otwierane na zewnątrz lub przesuwne
  • wykonane z materiałów odpornych na wilgoć, dzięki czemu nie są podatne na uszkodzenie
  • posiadające otwory lub szczeliny wentylacyjne umożliwiające odpowiednią wentylację wnętrza
  • z zamkiem umożliwiającym zamknięcie od wewnątrz
  • wyposażone w przeszklenie wykonane z nieprzezroczystego szkła, co pozwala na uzyskanie maksymalnej prywatności

Szukasz dobrych drzwi wewnętrznych do łazienki? Zachęcamy do odwiedzenia naszego sklepu Parkiet Styl znajdującego się w Toruniu. To tu znajdziesz najlepsze drzwi wewnętrzne od uznanych producentów!