panele podłogowe do domu

Panele podłogowe to obecnie bardzo popularny materiał stosowany na podłogi w domach. Czym warto kierować się przy ich doborze?

Łatwe w układaniu, przystępne cenowo, trwałe i estetyczne – tak w skrócie można opisać najważniejsze zalety paneli podłogowych.

W sklepach wybór tych materiałów jest spory. Często zatem pojawia się pytanie – na co warto się zdecydować? Gdy także jesteś na tym etapie i potrzebujesz pomocy, sprawdź nasze porady!

Panele podłogowe – laminowane czy drewniane?

Pod pojęciem takim jak „panel podłogowy” mogą kryć się zarówno panele laminowane, jak również panele drewniane. Czym różnią się one między sobą?

Panele laminowane to panele, które wykonuje się z materiałów drewnopochodnych i wykańcza się nadrukiem imitującym drewno i laminatem. Są tańsze od paneli drewnianych, ale dla wielu osób mniej estetyczne.

Więcej zapłacimy za panele drewniane, które także posiadają warstwową konstrukcję. W tym przypadku na wierzchu znajduje się warstwa drewna naturalnego litego, na przykład może być to dąb, buk czy drewno egzotyczne jak bambus czy meranti. Panele drewniane to atrakcyjna alternatywa dla podłóg z desek litych – są łatwiejsze w układaniu i trwalsze, ponieważ nie są narażone na tak duże naprężenia.

Gdy liczy się niska cena i estetyczny wygląd, panele laminowane będą strzałem w dziesiątkę. Gdy dysponujemy większą sumą na wykończenie wnętrza i chcemy cieszyć się pięknem naturalnego drewna na podłogach, panele drewniane będą lepszym rozwiązaniem.

Klasa użyteczności paneli – jaką wybrać?

Panele podłogowe różnią się pomiędzy sobą właściwościami, w tym także trwałością. Tą można odczytać poprzez oznaczenie klasy użyteczności. Określa ona, do jakich pomieszczeń przeznaczone są konkretne panele.

Klasy użyteczności dzielą panele na te przeznaczone do użytku domowego oraz do obiektów użyteczności publicznej. Te do domów rozpoczynają się od cyfry 2, natomiast do obiektów użyteczności publicznej od cyfry 3. Druga cyfra wskazuje na natężenie ruchu – 1 to niskie, 2 to średnie, natomiast 3 to wysokie.

Do domu jednorodzinnego poleca się panele 21, 22 oraz 23. Te pierwsze sprawdzą się w pomieszczeniach o niskim ruchu, na przykład do sypialni. Te o wyższych klasach do pokojów używanych intensywnie – salon, kuchnia, korytarz, pokój dziecięcy.

Przy klasach użyteczności paneli możemy znaleźć też oznaczanie klasy ścieralności – od najniższej AC1 do najwyższej AC5.

Odpowiedni wzór paneli podłogowych

Oczywiście, przy doborze odpowiednich paneli nie możemy także zapominać o ich estetyce. Ta wynika głównie z gustu inwestora, a także z planu wnętrza.

Do wyboru mamy panele w różnych wzorach – o jasnych i ciemniejszych wybarwieniach drewna. Dodatkowo, w sprzedaży znajdziemy także panele imitujące inne materiały, na przykład kafelki, beton.

Pamiętajmy o tym, że panele najlepiej zobaczyć na żywo – zdjęcia dostępne w internecie nie zawsze w pełni odzwierciedlają rzeczywistą kolorystykę paneli.

Panele podłogowe – z fugą czy bez?

Obecnie w sprzedaży możemy znaleźć nie tylko panele płaskie, ale także panele z fugą, która imituje naturalne ułożenie desek drewnianych na podłodze.

Panele z fugą to atrakcyjna propozycja dla osób, którym zależy na dekoracyjnym efekcie na podłodze. Dodatkowo, lepszej klasy panele z fugą są bardziej odporne na zawilgocenie. Te bez fugi są jednak łatwiejsze w sprzątaniu – w fudze mogą osadzać się zanieczyszczenia i wymaga ona od czasu do czasu dokładnego odkurzenia i wyczyszczenia.

Liczy się nie tylko cena

Przy doborze paneli podłogowych bardzo często zwracamy uwagę głównie na ich cenę. Warto jednak pamiętać o tym, żeby zwracać uwagę nie na koszty, ale na jakość podłogi, jaką możemy uzyskać dzięki panelom.

Najtańsze panele laminowane możemy mieć już w cenie około 20 złotych za metr kwadratowy. Warto jednak pamiętać o tym, że najczęściej są to panele o niskiej odporności na uszkodzenia mechaniczne – przesunięcie po nich mebla lub chodzenie w butach może szybko spowodować powstanie nieestetycznych zarysowań.

Decydując się na panele wyższej jakości, które będą także nieco droższe, możemy mieć jednak pewność, że posłużą nam na dłuższy czas. Lepszej klasy materiały powodują, że panele te mogą cieszyć oko przez lata!