Jak dobrać listwy przypodłogowe

Gdy zamierzamy położyć podłogę, musimy również dobrać do niej odpowiednie listwy przypodłogowe. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Są dość niepozornym elementem aranżacji wnętrza, ale pełnią ważną rolę. Listwy przypodłogowe mają kilka funkcji i możemy zakupić je obecnie w wielu interesujących wariantach do wyboru. Zatem przy zakupie materiałów na podłogę warto też przemyśleć, jakie będą najlepiej pasowały do pomieszczenia.

Główne funkcje listew przypodłogowych:

  • maskują szczelinę dylatacyjną – kładziemy je między podłogą a ścianą, dlatego maskujemy wtedy szczelinę dylatacyjną, a także chronimy posadzkę przed uszkodzeniem, zawilgoceniem, a także nadajemy jej estetyczny wygląd

  • zabezpieczają ściany przed zabrudzeniem i uszkodzeniem – listwy także pełnią ważną rolę ochronną, aby podczas sprzątania nie zabrudzić ścian lub nie uszkodzić ich meblami i innymi sprzętami

  • łatwiejsze rozprowadzenie kabli – dzięki nowoczesnym listwom przypodłogowym możemy łatwiej rozprowadzić okablowanie, które nie będzie musiało leżeć na podłodze

  • podniesienie estetyki wnętrza – listwy przypodłogowe efektownie „domykają” wnętrza i mogą stać się oryginalnym elementem aranżacji

Zatem z montażu listew przypodłogowych nie powinniśmy rezygnować – to bardzo ważny element podłogi mający zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne znaczenie. Jak jednak dobrać odpowiednie listwy, aby były wytrzymałe i pasowały do wnętrza?

Do czego dobrać listwy przypodłogowe?

Przede wszystkim będziemy musieli zastanowić się, do czego powinniśmy dobrać listwę przypodłogową. Najczęściej jest ona dobierana do podłogi, czyli posiada kolorystykę podobną do podłogi drewnianej. Wtedy listwa stanowi przedłużenie podłogi.

Druga opcja to dobranie listew przypodłogowych do stolarki drzwiowej i okiennej. Najczęściej wybór pada wtedy na kolor biały, który również dobrze prezentuje się z białymi ścianami. Trzecia propozycja to listwy przypodłogowe w kolorze ściany. Najłatwiej będzie z dobraniem tych w bieli – w przypadku innych kolorów pojawia się problem z idealnym dopasowaniem, dlatego możemy wtedy zakupić listwy przeznaczone do malowania.

Chociaż w niektórych aranżacjach możemy spotkać się z listwami przypodłogowymi w kontrastowych, odcinających się zarówno od ściany, jak i podłogi kolorach, to jednak nie wyglądają one zbyt dobrze na żywo. Najlepiej postawić na uniwersalne rozwiązania, które dadzą nam również więcej możliwości wtedy, gdy chcielibyśmy zmienić wygląd wnętrza, na przykład kolor ścian.

Jaki rodzaj listew przypodłogowych wybrać?

Listwy przypodłogowe wykonuje się zasadniczo z dwóch materiałów – tworzyw sztucznych oraz z drewna i produktów drewnopochodnych. Różnią się pomiędzy sobą cenami, trwałością, a także funkcjonalnością.

Listwy z tworzywa sztucznego

Najmniej zapłacimy za listwy wykonane z tworzywa sztucznego. Listwy tego rodzaju produkowane są w różnych kolorach i wzorach, dlatego możemy łatwo dobrać je do podłogi. Najlepiej prezentują się z panelami podłogowymi. Do listew możemy zakupić też dodatkowe elementy – narożniki wewnętrzne, zewnętrzne, zakończenia lewe, prawe i łączniki. Listwy z tworzyw pozwalają też na łatwe umieszczenie w nich okablowania. Montaż odbywa się wkrętami do ściany.

Listwy MDF

Droższym, ale bardziej efektownym rozwiązaniem będą listwy MDF. Są grubsze i mogą być też dekoracyjnie frezowane. Listwa wykonana jest z materiału drewnopochodnego, pokrytego wodoodporną okleiną w kolorze jednolitym albo imitującym drewno, która jest przystosowana do mycia. Listwy tego rodzaju możemy też malować farbą na wybrany kolor – taki sam jak ściany, co nie jest możliwe w przypadku listew z tworzywa.

Mogą służyć do ukrycia kabli. W sprzedaży znajdziemy też różne elementy, w tym narożniki i zakończenia, ale możemy też przyciąć listwy pod kątem 45 stopni. Listwy te najczęściej są klejone do ściany z użyciem kleju montażowego.

Listwy drewniane

Trzecia propozycja, idealna do podłóg drewnianych, to listwy wykonane z naturalnego drewna. Są najdroższe, ale także bardzo efektowne i mogą być szlifowane. Dzięki temu można łatwo je odnowić. Podobnie jak w przypadku listew MDF możemy kupić je we wariantach z różnymi efektownymi frezami. Montaż odbywa się na klej albo przez przykręcenie do ściany. Gdy mają odpowiedni kształt, mogą posłużyć do ukrycia kabli.